Konsolidácia pôžičiek

Konsolidácia pôžičiek ... Konsolidácia pôžičiek" />

Splácať viacero pôžičiek súčasne Vás môže dostať do riadnej šlamastiky a serióznych problémov. Preto neradno riešiť schopnosť nesplácať pôžičku zobratím ďalšej pôžičky. Avšak ak ste sa zamotali do špirály rôznych pôžičiek, nie je to ešte koniec sveta. Aj tento problém sa dá vyriešiť. Riešením je konsolidácia.

Čo je konsolidácia a prečo ju robiť

Pod pojmom konsolidácia sa myslí zlepšenie finančnej situácie pri splácaní viacerých dlhov, úverov alebo pôžičiek. Za zlepšením treba hľadať predčasné splatenie týchto záväzkov a ich nahradenie novým, ktorý však bude iba jeden a bude praktickejší.

Namiesto viacerých pôžičiek a dlhov s rôznou splatnosťou budete mať už len jeden úver, ktorý bude mať jednu splatnosť raz za mesiac. Nesplácate tak množstvo splátok, z účtu vám neodchádzajú každú chvíľu peniaze na zaplatenie inej pôžičky alebo iného dlhu. Všetko je oveľa prehľadnejšie, jednoduchšie, rýchlejšie a predvídateľnejšie.

Ku konsolidácii sa vyplatí pristúpiť aj kvôli:

  • zníženiu mesačnej splátky, čo pomôže napätému rodinnému rozpočtu, ak teda platíte mesačne príliš veľa za dlhy, konsolidáciou si to znížite
  • úspore na úrokoch a rozličných poplatkoch, ktoré priamo aj nepriamo súvisia s úverom a musíte ich platiť, napríklad ak ide o poistenie
  • zmene doby splácania, tú si môžete skrátiť aj predĺžiť podľa vašej potreby, rovnako si môžete aj požičať v rámci konsolidácie peniaze navyše
  • lepšej prehľadnosti, už len samotné zlúčenie viacerých splátok do jednej šetrí vaše nervy, čas aj energiu, dátum novej splátky si môžete nastaviť

Skonsolidovať viete všetko

Splatiť svoje predošlé finančné zväzky a dlhy je lákavé, no každá pôžička má individuálne a odlišné parametre. Jedno však majú spoločné: nový konsolidačný úver umožňuje vyplatiť prakticky všetky typy predošlých dlhov, záväzkov alebo pôžičiek.

Konsolidovať môžete kontokorentný úver v banke, zostatok na kreditnej karte, malú SMS alebo online pôžičku z nebankovej spoločnosti, väčší spotrebiteľský úver, leasing aj spotrebný úver z banky. Podmienkou je, aby ste ku každému takémuto dlhu či záväzku mali čo najviac informácií, ideálne aj úverovú zmluvu, ktorú môžete doložiť.

Konsolidovať možno tie pôžičky a úvery, kde ste dlžníkom. Ak ste niekde v ručiteľskom postavení, dlh nemožno konsolidovať. Pokiaľ ste niekde spoludlžníkom, úver je možné konsolidovať, ale súhlasiť s tým musia aj ostatní spoludlžníci.

Ako postupovať pri úspešnej konsolidácii

konsolidácia pôžičky cez internet

Na prvý pohľad je konsolidácia pôžičiek jednoduchá, ale zdanie môže klamať. Je tu niekoľko úskalí a práve im sa treba vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze.

Postup úspešnej konsolidácie zahŕňa tieto kroky:

Zistite stav doterajších pôžičiek: V prvom kroku zistite svoj aktuálny stav, pokiaľ ide o finančné a úverové záväzky. Podľa výpisu z účtu zistíte, koľko a komu platíte. Požiadajte o informácie o tom, aký je zostatok pri každom type pôžičky alebo úveru, ktorý aktuálne splácate. Zistite aj to, či je možné danú pôžička predčasne vyplatiť.

Vypočítajte si náklady na ich splatenie: Jedna vec je zistiť, koľko máte doterajších pôžičiek a aké sú náklady na ich mesačné splátky, druhá vec je ich konsolidovať. Keďže súčasťou procesu je predčasné splatenie, treba rátať s tým, že niektoré staršie pôžičky môžu mať predčasné vyplatenie spoplatnené poplatkom. Všetky si dobre zrátajte.

Požiadajte o nový konsolidačný úver: Keď už viete, koľko budete potrebovať na vyrovnanie všetkých svojich predošlých záväzkov, vrátane všetkých súvisiacich poplatkov a sankcií, začnite hľadať konsolidačnú pôžičku. Okrem sumy, ktorá je potrebná na predčasné vyplatenie predošlých úverov, môžete požiadať aj o niečo navyše.

Zvoľte ideálne parametre a konsolidujte: Ak už máte ponuky na konsolidáciu, venujte dostatok času a energie porovnaniu jednotlivých úverov. Vyberajte podľa toho, koľko viete získať, či môžete získať aj financie navyše, aký bude nový termín splatnosti, aká bude nová výška mesačnej splátky, aký je úrok a aj podľa preplatenia úveru.

Úspora aj viac prehľadnosti

Prvoradým cieľom konsolidácie pôžičiek je úspora, či už výšky mesačných splátok alebo aj na preplatení úverov. Zmierniť napätie v rodinnom rozpočte ale nemusí byť vždy jediný cieľ, hoci je dôležitý. Konsolidáciou môžete ušetriť aj iným spôsobom.

Vďaka tomu, že namiesto viacerých úverov a splátok budete mať už len jednu, získate lepší prehľad o financiách. Budete presne vedieť, koľko platíte za všetky svoje dlhy a záväzky a kedy vám z účtu odíde mesačná splátka. To pomôže k lepšiemu zorganizovaniu ostatných odchádzajúcich platieb a vytvorí aj priestor na cielené šetrenie.

Ak by vám nevyhovovali doterajšie termíny splatnosti úverov, s konsolidačnou pôžičkou máte šancu nastaviť si jeden a nový, presne podľa vašich predstáv. Môžete si tiež individuálne nastaviť novú dobu splatnosti a skrátiť tak splácanie úveru.

Vyriešte konsolidáciu cez internet

Ak vám už prerastajú doterajšie pôžičky, úvery a dlhy cez hlavu, je najvyšší čas nič neodkladať a začať konať. Vďaka inovatívnym technológiám nemusíte pritom ani vystačiť pätu z domu, konsolidáciu totiž môžete vyriešiť aj online.

Stačí k tomu použiť online úverové kalkulačky:

  • najskôr do kalkulačky vložíte všetky údaje o doterajších úveroch, čiže typ úveru, výška nesplateného zostatku a pre informáciu aj výška splátky
  • potom vám kalkulačka vypočíta, koľko si potrebujete požičať, aby ste dokázali splatiť všetky záväzky, niektoré vyžadujú aj zadanie vášho príjmu
  • následne si zvolíte výšku pôžičky na konsolidáciu, okrem minimálnej potrebnej sumy máte na výber aj možnosť získať peniaze navyše bezúčelovo
  • vyberiete si dobu splatnosti a podľa nej zistíte, aká bude vaša nová mesačná splátka, aký bude úrok a koľko za novú konsolidačnú pôžičku zaplatíte

Vzhľadom na to, že nie vždy je cieľom konsolidácie iba úspora na preplatenia úveru, ale aj zníženie mesačnej splátky, nie je jednoduché si zvoliť najlepšiu možnú konsolidačnú pôžičku. Vďaka prehľadnému porovnaniu cez online kalkulačku však budete mať situáciu lepšiu. Okrem porovnania si môžete úver cez internet aj priamo vybaviť.